
Shimano Ultegra FC-08 Crankset
- The SHIMANO ULTEGRA R8000 series crank features lightweight crankarms, a hollow outer chainring, and a wider gear pitch for increased clearance on modern road frames.
- Lightweight crankarm design optimized for power-transfer efficiency
- Wider gear pitch increases clearance between chain and leading teeth, providing compatibility with frames of O.L.D. 135 mm and 410 mm chain stay length
Attributes
| BB Inclusion | No |
| BCD | 110 |
| Chainline | 43.5mm |
| Crank Spindle Diameter | 24mm |
| Crankset Material | Carbon/Aluminum |
| Drivetrain Spacing | Road |
| Interface | Hollowtech II |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 11 |
Select Title
From $117.24
Original: $334.97
-65%Shimano Ultegra FC-08 Crankset—
$334.97
$117.24Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The SHIMANO ULTEGRA R8000 series crank features lightweight crankarms, a hollow outer chainring, and a wider gear pitch for increased clearance on modern road frames.
- Lightweight crankarm design optimized for power-transfer efficiency
- Wider gear pitch increases clearance between chain and leading teeth, providing compatibility with frames of O.L.D. 135 mm and 410 mm chain stay length
Attributes
| BB Inclusion | No |
| BCD | 110 |
| Chainline | 43.5mm |
| Crank Spindle Diameter | 24mm |
| Crankset Material | Carbon/Aluminum |
| Drivetrain Spacing | Road |
| Interface | Hollowtech II |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 11 |


















