
1 / 2
SRAM Apex 1
- Patented X-Sync chainring technology provides unparalleled chain retention as part of a complete SRAM 1x system
- Integrated 4-arm, asymmetric spider maximizes stiffness to weight
- Greater frame and tire clearance than other road cranks, 2mm per side
- SRAM 1x road 10-speed and 11-speed compatible
- SRAM Model ID: FC-APX-1-A1
Attributes
| BCD | 110 |
| Chainline | 45.5mm |
| BB Inclusion | No |
| Speed | 10/11 |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Crankset Weight | 807g |
| Crankset Material | Aluminum |
| Drivetrain Spacing | Road |
| Primary Color | Black |
| Teeth | 42 |
Select Title
From $43.36
Original: $123.88
-65%SRAM Apex 1—
$123.88
$43.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Patented X-Sync chainring technology provides unparalleled chain retention as part of a complete SRAM 1x system
- Integrated 4-arm, asymmetric spider maximizes stiffness to weight
- Greater frame and tire clearance than other road cranks, 2mm per side
- SRAM 1x road 10-speed and 11-speed compatible
- SRAM Model ID: FC-APX-1-A1
Attributes
| BCD | 110 |
| Chainline | 45.5mm |
| BB Inclusion | No |
| Speed | 10/11 |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Crankset Weight | 807g |
| Crankset Material | Aluminum |
| Drivetrain Spacing | Road |
| Primary Color | Black |
| Teeth | 42 |
















