
1 / 3
SRAM Rival D1 Quarq 2x
- Power meter platform is entirely contained within the DUB spindle for clean integration that fits more bikes than ever.
- DUB-PWR spindle-based unit measures left side power to calculate total watts
- Long battery life (400+ hours) to power a season of rides
- User replaceable lithium AAA battery
- DUB bottom bracket adds durability and simplicity
- Waterproof (IPX7 waterproof to 1 meter for 30 mins)
- Lightweight (less than 40g heavier than standard crankset)
- SRAM Model ID: PM-RIV-D1
Attributes
| BB Inclusion | No |
| BCD | 107 |
| Chainline | 45mm |
| Connectivity | ANT+, BT LE |
| Crank Arm Length | 170mm |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crankset Material | Aluminum |
| Drivetrain Spacing | Road Disc |
| Interface | DUB |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Teeth | 46/33 |
$134.69
Original: $384.82
-65%SRAM Rival D1 Quarq 2x—
$384.82
$134.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Power meter platform is entirely contained within the DUB spindle for clean integration that fits more bikes than ever.
- DUB-PWR spindle-based unit measures left side power to calculate total watts
- Long battery life (400+ hours) to power a season of rides
- User replaceable lithium AAA battery
- DUB bottom bracket adds durability and simplicity
- Waterproof (IPX7 waterproof to 1 meter for 30 mins)
- Lightweight (less than 40g heavier than standard crankset)
- SRAM Model ID: PM-RIV-D1
Attributes
| BB Inclusion | No |
| BCD | 107 |
| Chainline | 45mm |
| Connectivity | ANT+, BT LE |
| Crank Arm Length | 170mm |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crankset Material | Aluminum |
| Drivetrain Spacing | Road Disc |
| Interface | DUB |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Teeth | 46/33 |















