
1 / 2
SRAM XX T-Type Spider Power Meter
- The XX Eagle AXS Transmission Power Meter Crankset combines the XX crank arm with an integrated power meter. All-new spider design uses a proprietary chainring mount system which reduces weight without compromising reliability. Dual sided power measurement calculates total watts. It is also compatible with the Flight Attendant system, allowing for total connectivity between all AXS enabled components.
- Compatible with Flight Attendant.
- +/- 1.5% accuracy.
- User replaceable CR2032 battery 200-hour battery life.
- Bluetooth low energy technology and ANT+ wireless data transfer.
- AxCad -- no cadence magnet required.
- Waterproof (IPX7 waterproof to 1 meter for 30 minutes).
- SRAM Model ID: FC-XX-P-D1
Attributes
| BB Inclusion | No |
| Drivetrain Spacing | Boost |
| Primary Color | Black |
| Teeth | 32 |
| BCD | Thread Mount |
| Chainline | 55mm |
| Crankset Material | Carbon |
| Connectivity | ANT+, BT LE |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Interface | DUB |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Speed | 12 |
Select Title
From $1,014.47
SRAM XX T-Type Spider Power Meter—
$1,014.47
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The XX Eagle AXS Transmission Power Meter Crankset combines the XX crank arm with an integrated power meter. All-new spider design uses a proprietary chainring mount system which reduces weight without compromising reliability. Dual sided power measurement calculates total watts. It is also compatible with the Flight Attendant system, allowing for total connectivity between all AXS enabled components.
- Compatible with Flight Attendant.
- +/- 1.5% accuracy.
- User replaceable CR2032 battery 200-hour battery life.
- Bluetooth low energy technology and ANT+ wireless data transfer.
- AxCad -- no cadence magnet required.
- Waterproof (IPX7 waterproof to 1 meter for 30 minutes).
- SRAM Model ID: FC-XX-P-D1
Attributes
| BB Inclusion | No |
| Drivetrain Spacing | Boost |
| Primary Color | Black |
| Teeth | 32 |
| BCD | Thread Mount |
| Chainline | 55mm |
| Crankset Material | Carbon |
| Connectivity | ANT+, BT LE |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Interface | DUB |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Speed | 12 |













