
1 / 6
SRAM RED 1 AXS Quarq
- Single-ring drivetrain simplifies functionality
- 48 and 50t variants have fully integrated power into a direct mount aero chainring
- 36-46t variants have spider based power
- Power readings are accurate within +/-1.5% and aren’t affected by climate conditions during a ride
- Power balance measures left and right legs separately
- SRAM X-SYNC™ wide-tooth, narrow-tooth chainring technology provides maximum chain control
- Laser-etched chainring finish is more durable
- DUB™ bottom bracket adds durability and simplicity
- SRAM Model ID: PM-RED-1-D1
Attributes
| BCD | Direct Mount SRAM 8 Bolt |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 45mm |
| Connectivity | ANT+, BT LE |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crank Arm Length | 175mm |
| Interface | DUB |
| Crankset Material | Carbon |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Drivetrain Spacing | Road |
Select Title
From $482.31
Original: $1,378.03
-65%SRAM RED 1 AXS Quarq—
$1,378.03
$482.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Single-ring drivetrain simplifies functionality
- 48 and 50t variants have fully integrated power into a direct mount aero chainring
- 36-46t variants have spider based power
- Power readings are accurate within +/-1.5% and aren’t affected by climate conditions during a ride
- Power balance measures left and right legs separately
- SRAM X-SYNC™ wide-tooth, narrow-tooth chainring technology provides maximum chain control
- Laser-etched chainring finish is more durable
- DUB™ bottom bracket adds durability and simplicity
- SRAM Model ID: PM-RED-1-D1
Attributes
| BCD | Direct Mount SRAM 8 Bolt |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 45mm |
| Connectivity | ANT+, BT LE |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crank Arm Length | 175mm |
| Interface | DUB |
| Crankset Material | Carbon |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Drivetrain Spacing | Road |















