
SRAM RED 1 AXS Direct Mount
- Single-ring drivetrain simplifies functionality and reduces weight
- Direct mount chainring
- SRAM X-SYNC wide-tooth, narrow-tooth chainring technology provides maximum chain control
- DUB bottom bracket adds durability, simplicity and broad compatibility
- Can be upgraded to a power meter
- SRAM Model ID: FC-RED-1-D1
Attributes
| BCD | Direct Mount SRAM 8 Bolt |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 45mm |
| Teeth | 46 |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crank Arm Length | 175mm |
| Interface | DUB |
| Crankset Material | Carbon |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Drivetrain Spacing | Road |
$266.55
Original: $761.58
-65%SRAM RED 1 AXS Direct Mount—
$761.58
$266.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Single-ring drivetrain simplifies functionality and reduces weight
- Direct mount chainring
- SRAM X-SYNC wide-tooth, narrow-tooth chainring technology provides maximum chain control
- DUB bottom bracket adds durability, simplicity and broad compatibility
- Can be upgraded to a power meter
- SRAM Model ID: FC-RED-1-D1
Attributes
| BCD | Direct Mount SRAM 8 Bolt |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 45mm |
| Teeth | 46 |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crank Arm Length | 175mm |
| Interface | DUB |
| Crankset Material | Carbon |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Drivetrain Spacing | Road |


















