
1 / 5
SRAM RED Crankset 11sp
- Material: Exogram hollow carbon fiber arms
- Chain Compatibility: 11-speed
- Pedal Spindle: 9/16''
- Bottom Bracket: Not included
- SRAM Model ID: FC-RED-C2
Attributes
| BB Inclusion | No |
| BCD | 110 |
| Chainline | 45.5mm |
| Crank Spindle Diameter | 24/22mm |
| Crankset Material | Carbon |
| Drivetrain Spacing | Road |
| Interface | GXP |
| Primary Color | Black |
| Speed | 11 |
Select Title
From $176.50
Original: $504.30
-65%SRAM RED Crankset 11sp—
$504.30
$176.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Material: Exogram hollow carbon fiber arms
- Chain Compatibility: 11-speed
- Pedal Spindle: 9/16''
- Bottom Bracket: Not included
- SRAM Model ID: FC-RED-C2
Attributes
| BB Inclusion | No |
| BCD | 110 |
| Chainline | 45.5mm |
| Crank Spindle Diameter | 24/22mm |
| Crankset Material | Carbon |
| Drivetrain Spacing | Road |
| Interface | GXP |
| Primary Color | Black |
| Speed | 11 |


















