
1 / 4
Salt Plus Metron48
- Crank with heat treated tubular arms and a 48 spline 19mm spindle
- Includes a mid BB set
- Slimmer triangle shaped crank arm
- Left & right side sprocket bolt boss
Attributes
| BB Inclusion | No |
| Crank Spindle Diameter | 19mm |
| Crankset Material | Cr-Mo |
| Crankset Weight | 952g |
| Drivetrain Spacing | BMX |
| Interface | 19mm |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
Select Title
From $59.00
Original: $168.58
-65%Salt Plus Metron48—
$168.58
$59.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Crank with heat treated tubular arms and a 48 spline 19mm spindle
- Includes a mid BB set
- Slimmer triangle shaped crank arm
- Left & right side sprocket bolt boss
Attributes
| BB Inclusion | No |
| Crank Spindle Diameter | 19mm |
| Crankset Material | Cr-Mo |
| Crankset Weight | 952g |
| Drivetrain Spacing | BMX |
| Interface | 19mm |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |


















