
1 / 3
SRAM Eagle 70 DUB
- Aluminum crankarm with 3-bolt T-Type chainring
- Bashguards shared with 90, GX and X0
- 6061 DUB Wide spindle for 55mm chainline
- SRAM Model ID: FC-70-A1
Attributes
| BB Inclusion | No |
| BCD | Direct Mount |
| Chainline | 55mm |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crankset Material | Aluminum |
| Drivetrain Spacing | Boost |
| Interface | DUB |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Teeth | 32 |
Select Title
From $33.35
Original: $95.29
-65%SRAM Eagle 70 DUB—
$95.29
$33.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Aluminum crankarm with 3-bolt T-Type chainring
- Bashguards shared with 90, GX and X0
- 6061 DUB Wide spindle for 55mm chainline
- SRAM Model ID: FC-70-A1
Attributes
| BB Inclusion | No |
| BCD | Direct Mount |
| Chainline | 55mm |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crankset Material | Aluminum |
| Drivetrain Spacing | Boost |
| Interface | DUB |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Teeth | 32 |


















