
1 / 4
Shimano CUES FC-U8000-1 40T
- Experience firm and effective pedaling during your trekking and urban adventures. The HOLLOWTECH II crankset excels in maintaining the chain's position and combines stiffness with a lightweight build, instilling confidence on extended trekking journeys.
Attributes
| BCD | 96 |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 50mm |
| Crank Spindle Diameter | 24mm |
| Interface | Hollowtech II |
| Crankset Material | Aluminum |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 9/10/11 |
| Drivetrain Spacing | Boost |
Select Title
From $76.96
Original: $219.89
-65%Shimano CUES FC-U8000-1 40T—
$219.89
$76.96Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Experience firm and effective pedaling during your trekking and urban adventures. The HOLLOWTECH II crankset excels in maintaining the chain's position and combines stiffness with a lightweight build, instilling confidence on extended trekking journeys.
Attributes
| BCD | 96 |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 50mm |
| Crank Spindle Diameter | 24mm |
| Interface | Hollowtech II |
| Crankset Material | Aluminum |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 9/10/11 |
| Drivetrain Spacing | Boost |


















