
1 / 8
Shimano CUES FC-U6030-1
- From the Shimano CUES series was designed for reliable performance and a harmonious pedaling feel in road bike as well as gravel use. The two-piece construction improves stiffness without unnecessarily increasing the weight. The result benefits not only efficient power transmission, but also riding enjoyment.
Attributes
| BCD | 110 |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 50mm |
| Crank Spindle Diameter | 24mm |
| Interface | Hollowtech II |
| Crankset Material | Aluminum |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 9/10/11 |
| Drivetrain Spacing | Road Disc |
Select Title
From $25.65
Original: $73.29
-65%Shimano CUES FC-U6030-1—
$73.29
$25.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- From the Shimano CUES series was designed for reliable performance and a harmonious pedaling feel in road bike as well as gravel use. The two-piece construction improves stiffness without unnecessarily increasing the weight. The result benefits not only efficient power transmission, but also riding enjoyment.
Attributes
| BCD | 110 |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 50mm |
| Crank Spindle Diameter | 24mm |
| Interface | Hollowtech II |
| Crankset Material | Aluminum |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 9/10/11 |
| Drivetrain Spacing | Road Disc |


















