
SRAM RED DUB 1x Aero E1
- Single-ring drivetrain simplifies functionality and reduces weight
- Direct mount aero chainrings for better aerodynamics
- X-SYNC wide-tooth, narrow-tooth chainring technology provides maximum chain control
- Ultra-light hollow carbon fiber crankarms are 29 g lighter than previous generation
- DUB bottom bracket adds durability and simplicity
- Can be upgraded to a power meter
- SRAM Model ID: FC-RED-1-E1
Attributes
| BB Inclusion | No |
| BCD | Direct Mount SRAM 8 Bolt |
| Chainline | 45mm |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crankset Material | Carbon |
| Drivetrain Spacing | Road |
| Interface | DUB |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Teeth | 50 |
Select Title
From $261.68
Original: $747.65
-65%SRAM RED DUB 1x Aero E1—
$747.65
$261.68Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Single-ring drivetrain simplifies functionality and reduces weight
- Direct mount aero chainrings for better aerodynamics
- X-SYNC wide-tooth, narrow-tooth chainring technology provides maximum chain control
- Ultra-light hollow carbon fiber crankarms are 29 g lighter than previous generation
- DUB bottom bracket adds durability and simplicity
- Can be upgraded to a power meter
- SRAM Model ID: FC-RED-1-E1
Attributes
| BB Inclusion | No |
| BCD | Direct Mount SRAM 8 Bolt |
| Chainline | 45mm |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crankset Material | Carbon |
| Drivetrain Spacing | Road |
| Interface | DUB |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Teeth | 50 |


















