
1 / 2
SRAM Apex D1 Wide
- Single-ring drivetrain simplifies functionality and reduces weight
- Wide chainline crankset to fit the biggest gravel tires
- Longer DUB crank spindle accommodates both Road and MTB width frame bottom bracket standards for unmatched cross-compatibility across brands
- Compatible with 135mm, 142mm, and Boost rear spacing
- X-SYNC wide-tooth, narrow-tooth chainring technology provides maximum chain control
- DUB bottom bracket adds durability and simplicity
- SRAM Model ID: FC-APX-1W-D1
Attributes
| Crankset Material | Aluminum |
| Speed | 12 |
| BCD | Direct Mount |
| Drivetrain Spacing | Road Disc |
| BB Inclusion | No |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Interface | DUB |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Chainline | 47.5mm |
Select Title
From $41.05
Original: $117.28
-65%SRAM Apex D1 Wide—
$117.28
$41.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Single-ring drivetrain simplifies functionality and reduces weight
- Wide chainline crankset to fit the biggest gravel tires
- Longer DUB crank spindle accommodates both Road and MTB width frame bottom bracket standards for unmatched cross-compatibility across brands
- Compatible with 135mm, 142mm, and Boost rear spacing
- X-SYNC wide-tooth, narrow-tooth chainring technology provides maximum chain control
- DUB bottom bracket adds durability and simplicity
- SRAM Model ID: FC-APX-1W-D1
Attributes
| Crankset Material | Aluminum |
| Speed | 12 |
| BCD | Direct Mount |
| Drivetrain Spacing | Road Disc |
| BB Inclusion | No |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Interface | DUB |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Chainline | 47.5mm |


















