
1 / 2
SRAM XX T-Type Spindle Power Meter
- The XX Eagle AXS Transmission Power Meter Crankset utilizes the proven XX crank arm with a subtly integrated power meter. “DUB-PWR” elegantly houses Quarq’s reliable and accurate power measurement inside the DUB crank spindle itself. Measuring left-side power to calculate total watts, it’s subtle, lightweight, compatible with any chainring setup, and boasts unbeatable battery life. It is also compatible with the Flight Attendant system, allowing for total connectivity between all AXS enabled components. No-compromise, no-fuss data delivery giving you an edge over the competition.
- Innovative DUB-PWR design allows for lightweight, subtle Quarq power integration.
- Compatible with Flight Attendant
- Long battery life (400+hours)
- User replaceable AAA lithium battery
- Waterproof (IPX7 waterproof to 1 meter for 30 minutes)
- Can be run with chainring bash guards
- SRAM Model ID: FC-XX-P-D1
Attributes
| BB Inclusion | No |
| Drivetrain Spacing | Boost |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Crankset Material | Carbon |
| BCD | Direct Mount |
| Chainline | 55mm |
| Primary Color | Black |
| Teeth | 32 |
| Speed | 12 |
| Connectivity | ANT+, BT LE |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Interface | DUB |
Select Title
From $280.15
Original: $800.43
-65%SRAM XX T-Type Spindle Power Meter—
$800.43
$280.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The XX Eagle AXS Transmission Power Meter Crankset utilizes the proven XX crank arm with a subtly integrated power meter. “DUB-PWR” elegantly houses Quarq’s reliable and accurate power measurement inside the DUB crank spindle itself. Measuring left-side power to calculate total watts, it’s subtle, lightweight, compatible with any chainring setup, and boasts unbeatable battery life. It is also compatible with the Flight Attendant system, allowing for total connectivity between all AXS enabled components. No-compromise, no-fuss data delivery giving you an edge over the competition.
- Innovative DUB-PWR design allows for lightweight, subtle Quarq power integration.
- Compatible with Flight Attendant
- Long battery life (400+hours)
- User replaceable AAA lithium battery
- Waterproof (IPX7 waterproof to 1 meter for 30 minutes)
- Can be run with chainring bash guards
- SRAM Model ID: FC-XX-P-D1
Attributes
| BB Inclusion | No |
| Drivetrain Spacing | Boost |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Crankset Material | Carbon |
| BCD | Direct Mount |
| Chainline | 55mm |
| Primary Color | Black |
| Teeth | 32 |
| Speed | 12 |
| Connectivity | ANT+, BT LE |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Interface | DUB |















