
FSA Comet HD Modular 1x ME
- Convertible spider design
- Solid forged alloy crank arms
- Thick-Thin tooth design
- 24mm forged chromoly spindle
- Direct mount forged AL7075 chainring
- Fits Shimano and SRAM 11-12 speed system
SIZES
- Length - 170mm, 175mm
CHAINRINGS
- BCD - Direct Mount
- 32T (WA027)
AVAILABLE SEPARATELY
- 28T - 38T
FINISH
- Anodized black finish
- Laser graphics
WEIGHT
- 854 grams (32T)
Attributes
| BB Inclusion | No |
| BCD | Direct Mount Cinch |
| Primary Color | Black |
| Crank Spindle Diameter | 24mm |
| Crankset Material | Aluminum |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Speed | 10/11 |
| Chainline | 51mm |
| Crankset Weight | 854g |
| Interface | MegaExo |
| Drivetrain Spacing | Boost |
Select Title
From $54.39
Original: $155.39
-65%FSA Comet HD Modular 1x ME—
$155.39
$54.39Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Convertible spider design
- Solid forged alloy crank arms
- Thick-Thin tooth design
- 24mm forged chromoly spindle
- Direct mount forged AL7075 chainring
- Fits Shimano and SRAM 11-12 speed system
SIZES
- Length - 170mm, 175mm
CHAINRINGS
- BCD - Direct Mount
- 32T (WA027)
AVAILABLE SEPARATELY
- 28T - 38T
FINISH
- Anodized black finish
- Laser graphics
WEIGHT
- 854 grams (32T)
Attributes
| BB Inclusion | No |
| BCD | Direct Mount Cinch |
| Primary Color | Black |
| Crank Spindle Diameter | 24mm |
| Crankset Material | Aluminum |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Speed | 10/11 |
| Chainline | 51mm |
| Crankset Weight | 854g |
| Interface | MegaExo |
| Drivetrain Spacing | Boost |


















