
Truvativ Descendant DH DUB83
- Clock-beating weight savings with freeride burliness
- Fully compatible with any 1x drivetrain
- SRAM Model ID: FC-DESC-DH-B1
Attributes
| Speed | 10/11 |
| BB Inclusion | No |
| Primary Color | Black |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Interface | DUB |
| BCD | Direct Mount SRAM 3 Bolt |
| Teeth | 34 |
| Crankset Material | Aluminum |
| Drivetrain Spacing | DH |
| Chainline | 56.5mm |
| Pedals Thread | 9/16'' |
Select Title
From $187.65
Truvativ Descendant DH DUB83—
$187.65
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Clock-beating weight savings with freeride burliness
- Fully compatible with any 1x drivetrain
- SRAM Model ID: FC-DESC-DH-B1
Attributes
| Speed | 10/11 |
| BB Inclusion | No |
| Primary Color | Black |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Interface | DUB |
| BCD | Direct Mount SRAM 3 Bolt |
| Teeth | 34 |
| Crankset Material | Aluminum |
| Drivetrain Spacing | DH |
| Chainline | 56.5mm |
| Pedals Thread | 9/16'' |


















