
Shimano XT FC-M8120
- XT M8120 12 speed crankset
- Fits 148mm Boost MTB frames
- Greater clearance allows wider tires than FC-M8100
- Hollow forged crank maximizes power transfer while limiting weight
- Direct mount chainring type
- Q-factor : 178mm
- Chainline : 55mm
Attributes
| Chainline | 55mm |
| Primary Color | Black |
| Crank Spindle Diameter | 24mm |
| Crankset Weight | 630g |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Teeth | No Chainring |
| BCD | Direct Mount Shimano |
| Crankset Material | Aluminum |
| Interface | Hollowtech II |
| Speed | 12 |
| BB Inclusion | No |
| Drivetrain Spacing | Boost |
Select Title
From $164.18
Shimano XT FC-M8120—
$164.18
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- XT M8120 12 speed crankset
- Fits 148mm Boost MTB frames
- Greater clearance allows wider tires than FC-M8100
- Hollow forged crank maximizes power transfer while limiting weight
- Direct mount chainring type
- Q-factor : 178mm
- Chainline : 55mm
Attributes
| Chainline | 55mm |
| Primary Color | Black |
| Crank Spindle Diameter | 24mm |
| Crankset Weight | 630g |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Teeth | No Chainring |
| BCD | Direct Mount Shimano |
| Crankset Material | Aluminum |
| Interface | Hollowtech II |
| Speed | 12 |
| BB Inclusion | No |
| Drivetrain Spacing | Boost |


















