
1 / 3
SRAM Rival22
- Material: Aluminum
- Chain Compatibility: SRAM 11-speed
- Pedal Spindle: 9/16''
- Bottom Bracket: Not included - GXP/PF/BB30/PF31
- Detachable spider
- Hidden bolt design
- X Glide R chainrings
- SRAM Model ID: FC-RIV-2X11-A1
Attributes
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Teeth | 34/50 |
| Crank Spindle Diameter | 24/22mm |
| Crankset Weight | 857g |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 44.5mm |
| Speed | 11 |
| BCD | 110 |
| Crankset Material | Aluminum |
| Drivetrain Spacing | Road |
| Interface | GXP |
Select Title
From $65.68
Original: $187.65
-65%SRAM Rival22—
$187.65
$65.68Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Material: Aluminum
- Chain Compatibility: SRAM 11-speed
- Pedal Spindle: 9/16''
- Bottom Bracket: Not included - GXP/PF/BB30/PF31
- Detachable spider
- Hidden bolt design
- X Glide R chainrings
- SRAM Model ID: FC-RIV-2X11-A1
Attributes
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Teeth | 34/50 |
| Crank Spindle Diameter | 24/22mm |
| Crankset Weight | 857g |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 44.5mm |
| Speed | 11 |
| BCD | 110 |
| Crankset Material | Aluminum |
| Drivetrain Spacing | Road |
| Interface | GXP |


















