
Shimano Zee FC-M640
- Material: Aluminum
- Chain Compatibility: HG-X 10-speed
- Pedal Spindle: 9/16''
- Bottom Bracket: Included - SM-BB51
- Fits 68/73mm BSA BB shell
- Durable and strong
Attributes
| BB Inclusion | Yes |
| Crankset Material | Aluminum |
| Interface | Hollowtech II |
| Teeth | 36 |
| Chainline | 50.4mm |
| Speed | 10 |
| BCD | 104 |
| Crank Spindle Diameter | 24mm |
| Crankset Weight | 831g |
| Drivetrain Spacing | MTB |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
Select Title
From $135.60
Shimano Zee FC-M640—
$135.60
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Material: Aluminum
- Chain Compatibility: HG-X 10-speed
- Pedal Spindle: 9/16''
- Bottom Bracket: Included - SM-BB51
- Fits 68/73mm BSA BB shell
- Durable and strong
Attributes
| BB Inclusion | Yes |
| Crankset Material | Aluminum |
| Interface | Hollowtech II |
| Teeth | 36 |
| Chainline | 50.4mm |
| Speed | 10 |
| BCD | 104 |
| Crank Spindle Diameter | 24mm |
| Crankset Weight | 831g |
| Drivetrain Spacing | MTB |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |


















