
1 / 96
RockShox ZEB Ultimate B1
- ZEB is built for the most extreme terrain—steep double-black runs, freeride features, and even the pedal back up if that’s in the cards.
- LinearXL air spring delivers a consistent and predictable ride feel backed by Adjustable Bottom Out (ABO) for end-stroke control
- ButterWagonTech ensures a constant supply of oil to the bushings, reducing friction and maintaining smooth performance throughout the entire service interval
- Charger 3.2 damper with new Rebound/Compression tunes that match LinearXL air spring, achieves virtually silent performance, keeping riders focused on the trail
- ButterCups technology block 20% of high-frequency “trail chatter” to reduce hand and arm fatigue
- SRAM Model ID: FS-ZEB-ULT-B1
Attributes
| Brake Type | Disc |
| Damping | Charger 3.2 RC2 W/ButterCups |
| Damping Adjustments | Extl begin stroke rebnd, low speed comp, high speed comp |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 44mm |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 74.5mm |
| Spring Adjustments | Air pressure, Bottomless tokens |
| Spring Type | Linear XL W/ButterCup |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Stanchions Diameter | 38mm |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| e-Bike approved | Yes |
Select Title
From $484.88
Original: $1,385.36
-65%RockShox ZEB Ultimate B1—
$1,385.36
$484.88Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- ZEB is built for the most extreme terrain—steep double-black runs, freeride features, and even the pedal back up if that’s in the cards.
- LinearXL air spring delivers a consistent and predictable ride feel backed by Adjustable Bottom Out (ABO) for end-stroke control
- ButterWagonTech ensures a constant supply of oil to the bushings, reducing friction and maintaining smooth performance throughout the entire service interval
- Charger 3.2 damper with new Rebound/Compression tunes that match LinearXL air spring, achieves virtually silent performance, keeping riders focused on the trail
- ButterCups technology block 20% of high-frequency “trail chatter” to reduce hand and arm fatigue
- SRAM Model ID: FS-ZEB-ULT-B1
Attributes
| Brake Type | Disc |
| Damping | Charger 3.2 RC2 W/ButterCups |
| Damping Adjustments | Extl begin stroke rebnd, low speed comp, high speed comp |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 44mm |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 74.5mm |
| Spring Adjustments | Air pressure, Bottomless tokens |
| Spring Type | Linear XL W/ButterCup |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Stanchions Diameter | 38mm |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| e-Bike approved | Yes |























