
1 / 10
RockShox ZEB Flight Attendant B1
- ZEB is built for the most extreme terrain—steep double-black runs, freeride features, and even the pedal back up if that’s in the cards. And with Flight Attendant on board, ZEB Ultimate is unrivaled—its improved algorithm personalizes every adjustment to your preferences, terrain, and effort, so you can charge without hesitation.
- LinearXL air spring delivers a consistent and predictable ride feel backed by Adjustable Bottom Out (ABO) for end-stroke control
- ButterWagonTech ensures a constant supply of oil to the bushings, reducing friction and maintaining smooth performance throughout the entire service interval
- ButterCups technology block 20% of high-frequency “trail chatter” to reduce hand and arm fatigue
- SRAM Model ID: FS-ZEB-UFA-B1
Attributes
| Brake Type | Disc |
| Damping | Charger 3.2 Flight Attendant W/ButterCups |
| Damping Adjustments | Extl rebnd, E-cont. LS comp and 3 pos comp (open/pedal/firm) |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 44mm |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 74.5mm |
| Spring Adjustments | Air pressure, Bottomless tokens |
| Spring Type | Linear XL W/ButterCup |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Travel | 170mm |
| Wheel Diameter | 29'' |
| Stanchions Diameter | 38mm |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| e-Bike approved | Yes |
Select Title
From $672.16
Original: $1,920.45
-65%RockShox ZEB Flight Attendant B1—
$1,920.45
$672.16Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- ZEB is built for the most extreme terrain—steep double-black runs, freeride features, and even the pedal back up if that’s in the cards. And with Flight Attendant on board, ZEB Ultimate is unrivaled—its improved algorithm personalizes every adjustment to your preferences, terrain, and effort, so you can charge without hesitation.
- LinearXL air spring delivers a consistent and predictable ride feel backed by Adjustable Bottom Out (ABO) for end-stroke control
- ButterWagonTech ensures a constant supply of oil to the bushings, reducing friction and maintaining smooth performance throughout the entire service interval
- ButterCups technology block 20% of high-frequency “trail chatter” to reduce hand and arm fatigue
- SRAM Model ID: FS-ZEB-UFA-B1
Attributes
| Brake Type | Disc |
| Damping | Charger 3.2 Flight Attendant W/ButterCups |
| Damping Adjustments | Extl rebnd, E-cont. LS comp and 3 pos comp (open/pedal/firm) |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 44mm |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 74.5mm |
| Spring Adjustments | Air pressure, Bottomless tokens |
| Spring Type | Linear XL W/ButterCup |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Travel | 170mm |
| Wheel Diameter | 29'' |
| Stanchions Diameter | 38mm |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| e-Bike approved | Yes |























