
Eclat Trippin/Cortex Front
- Cortex front with x2 nylon hub guards
- Stainless steel spokes, black nipples
- Rim tape included
- Hand built
Attributes
| Axle Type | 10mm |
| Depth | 19mm |
| Hub Model | Eclat Cortex |
| Hub Spacing | 100mm |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 38mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Eclat Trippin |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
$60.29
Original: $172.25
-65%Eclat Trippin/Cortex Front—
$172.25
$60.29Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Cortex front with x2 nylon hub guards
- Stainless steel spokes, black nipples
- Rim tape included
- Hand built
Attributes
| Axle Type | 10mm |
| Depth | 19mm |
| Hub Model | Eclat Cortex |
| Hub Spacing | 100mm |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 38mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Eclat Trippin |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |


















