
1 / 5
Eclat Storm XLT 24
- Slimmed down fork legs to reduce weight
- CNC machined steerer and butted fork blades, integrated crown race, mechanically formed fork leg
- All-round fork with x2 offsets
- 2.4'' tire clearance
- Designed for integrated 45° headsets
- 24mm offset
Attributes
| Axle/Hub spacing | 10x100mm |
| Fork Weight | 898g |
| Material | Cr-Mo |
| Maximum Tire Width | 2.5'' |
| Rake | 24mm |
| Steer Tube Length | 170mm |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Steerer Tube Material | Cr-Mo |
| Wheel Diameter | 20'' |
Select Title
From $74.40
Original: $212.56
-65%Eclat Storm XLT 24—
$212.56
$74.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Slimmed down fork legs to reduce weight
- CNC machined steerer and butted fork blades, integrated crown race, mechanically formed fork leg
- All-round fork with x2 offsets
- 2.4'' tire clearance
- Designed for integrated 45° headsets
- 24mm offset
Attributes
| Axle/Hub spacing | 10x100mm |
| Fork Weight | 898g |
| Material | Cr-Mo |
| Maximum Tire Width | 2.5'' |
| Rake | 24mm |
| Steer Tube Length | 170mm |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Steerer Tube Material | Cr-Mo |
| Wheel Diameter | 20'' |























