
Eclat Storm 30
- This fork is a well-calculated balance of tubing thickness, material specification and our own heat-treatment process – ensuring that it can hold up to more abuse than any fork before it
- CNC machined steerer and butted fork blades, integrated crown race, mechanically formed fork leg
- 2.4'' tire clearance
- Designed for integrated 45° headsets
- 30mm offset
Attributes
| Axle/Hub spacing | 10x100mm |
| Fork Weight | 1015g |
| Material | Cr-Mo |
| Maximum Tire Width | 2.5'' |
| Primary Color | Black |
| Rake | 30mm |
| Steer Tube Length | 170mm |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Steerer Tube Material | Cr-Mo |
| Wheel Diameter | 20'' |
$74.40
Original: $212.56
-65%Eclat Storm 30—
$212.56
$74.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- This fork is a well-calculated balance of tubing thickness, material specification and our own heat-treatment process – ensuring that it can hold up to more abuse than any fork before it
- CNC machined steerer and butted fork blades, integrated crown race, mechanically formed fork leg
- 2.4'' tire clearance
- Designed for integrated 45° headsets
- 30mm offset
Attributes
| Axle/Hub spacing | 10x100mm |
| Fork Weight | 1015g |
| Material | Cr-Mo |
| Maximum Tire Width | 2.5'' |
| Primary Color | Black |
| Rake | 30mm |
| Steer Tube Length | 170mm |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Steerer Tube Material | Cr-Mo |
| Wheel Diameter | 20'' |























