
Stan's NoTubes Arch MK4
- Light enough to take XC racing but was born from research and testing on the Enduro World Series circuit, making it a great rim for anyone looking to improve both descending and climbing
- Asymmetric rim design allows for a stronger wheel while offering the easy inflation and Stan’s trademark unmatched airtight seal.
- 28mm internal width ideal for 2.2-2.5'' tires
- Light and durable 6069 aluminum with welded joint and reinforced spoke bed
Attributes
| Rim Center Offset | 2.5mm |
| Rim Construction | Double wall |
| Brake Type | Disc |
| Depth | 18.9mm |
| Rim Eyelets | No |
| Valve | Presta |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Aluminum |
| Primary Color | Black |
| Rim Internal Width | 28mm |
Select Title
Select Choose
From $48.74
Original: $139.26
-65%Stan's NoTubes Arch MK4—
$139.26
$48.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Light enough to take XC racing but was born from research and testing on the Enduro World Series circuit, making it a great rim for anyone looking to improve both descending and climbing
- Asymmetric rim design allows for a stronger wheel while offering the easy inflation and Stan’s trademark unmatched airtight seal.
- 28mm internal width ideal for 2.2-2.5'' tires
- Light and durable 6069 aluminum with welded joint and reinforced spoke bed
Attributes
| Rim Center Offset | 2.5mm |
| Rim Construction | Double wall |
| Brake Type | Disc |
| Depth | 18.9mm |
| Rim Eyelets | No |
| Valve | Presta |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Aluminum |
| Primary Color | Black |
| Rim Internal Width | 28mm |


















