
Shimano 105 WH-RS710-C32-TL 700c Wheel
The SHIMANO WH-RS710-C32-TL brings high-performance carbon wheels to a more accessible level. Developed with concepts shared by DURA-ACE and ULTEGRA, this 32mm full carbon wheelset focuses on acceleration and climbing for a balanced ride.
Featuring a 21mm internal rim width, these tubeless wheels are compatible with 11 and 12-speed road drivetrains. The simple design matches any bike and uses a 12mm E-Thru axle system with Center Lock disc mounts for reliable braking.
Quick Facts
| Feature | Specification |
|---|---|
| Rim Material & Height | CFRP Full Carbon; 32mm height |
| Internal Rim Width | 21mm (Recommended tire size 25-32c) |
| Hub & Axle | 100/142mm O.L.D. with 12mm E-Thru Axle |
| Compatibility | Road 11 & 12-speed; Tubeless tire compatible |
| Brake Interface | Center Lock Disc |
| Weight | 1504g (set average) |
| Spoke Details | 24 Stainless Steel spokes; Aluminum nipples |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The SHIMANO WH-RS710-C32-TL brings high-performance carbon wheels to a more accessible level. Developed with concepts shared by DURA-ACE and ULTEGRA, this 32mm full carbon wheelset focuses on acceleration and climbing for a balanced ride.
Featuring a 21mm internal rim width, these tubeless wheels are compatible with 11 and 12-speed road drivetrains. The simple design matches any bike and uses a 12mm E-Thru axle system with Center Lock disc mounts for reliable braking.
Quick Facts
| Feature | Specification |
|---|---|
| Rim Material & Height | CFRP Full Carbon; 32mm height |
| Internal Rim Width | 21mm (Recommended tire size 25-32c) |
| Hub & Axle | 100/142mm O.L.D. with 12mm E-Thru Axle |
| Compatibility | Road 11 & 12-speed; Tubeless tire compatible |
| Brake Interface | Center Lock Disc |
| Weight | 1504g (set average) |
| Spoke Details | 24 Stainless Steel spokes; Aluminum nipples |


















