
Reserve Racing 34|37 TA SL|Tune CS SP XDR HG11 CL Wheelset
The Reserve 34|37 SL represents a high-performance collaboration with German manufacturer Tune, featuring a limited-run wheelset engineered for the world’s steepest climbs. Laced exclusively to Reserve's SL Turbulent Aero rims, the system utilizes brand-new Tune Pico hubs and straight-pull, bladed carbon spokes to deliver exceptional energy transfer and a planted feel during breakaways.
Designed for the demands of the pro peloton, these wheels utilize an advanced carbon layup and the "Turbulent Aero" protocol—using real-world wind data to ensure stability and speed outside of the wind tunnel. With a total weight of just 1,140g, the 34|37 SL offers a lighter, stronger climbing solution without sacrificing the durability or the lifetime warranty Reserve is known for.
Quick Facts
| Feature | Specification |
|---|---|
| Wheelset Weight | 1,140g (Tune Pico model) |
| Rim Dimensions | 34mm Front / 37mm Rear depth |
| Internal Width | 22.8mm (Front) / 22mm (Rear) |
| Hub Technology | Tune Pico 7075-T6 alloy; 69 to 138 points of engagement |
| Spoke Type | Straight-pull, bladed carbon spokes |
| Tire Compatibility | Recommended 25mm–38mm; semi-hooked design |
| Warranty | Industry-leading Lifetime Warranty |
Original: $3,371.04
-65%$3,371.04
$1,179.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Reserve 34|37 SL represents a high-performance collaboration with German manufacturer Tune, featuring a limited-run wheelset engineered for the world’s steepest climbs. Laced exclusively to Reserve's SL Turbulent Aero rims, the system utilizes brand-new Tune Pico hubs and straight-pull, bladed carbon spokes to deliver exceptional energy transfer and a planted feel during breakaways.
Designed for the demands of the pro peloton, these wheels utilize an advanced carbon layup and the "Turbulent Aero" protocol—using real-world wind data to ensure stability and speed outside of the wind tunnel. With a total weight of just 1,140g, the 34|37 SL offers a lighter, stronger climbing solution without sacrificing the durability or the lifetime warranty Reserve is known for.
Quick Facts
| Feature | Specification |
|---|---|
| Wheelset Weight | 1,140g (Tune Pico model) |
| Rim Dimensions | 34mm Front / 37mm Rear depth |
| Internal Width | 22.8mm (Front) / 22mm (Rear) |
| Hub Technology | Tune Pico 7075-T6 alloy; 69 to 138 points of engagement |
| Spoke Type | Straight-pull, bladed carbon spokes |
| Tire Compatibility | Recommended 25mm–38mm; semi-hooked design |
| Warranty | Industry-leading Lifetime Warranty |


















