
1 / 20
RockShox Reba Gold 3P Crown B1
- Premium performance at an unbeatable price. Featuring an air spring inspired by SID, an XC-tuned Isolator damper, and a sleek 35mm chassis, Reba Gold delivers top-tier capability without breaking the bank.
- SRAM Model ID: FS-REBA-GLD-B1
Attributes
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| Brake Type | Disc |
| Crown Material | Aluminum |
| Damping | Isolator RL |
| Damping Adjustments | External rebound, 3 position comp (open/pedal/lock) |
| e-Bike approved | Yes |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Maximum Rotor Size | 200mm |
| Maximum Tire Width | 81mm |
| Primary Color | Black |
| Rake | 44mm |
| Spring Adjustments | Air pressure, Bottomless tokens |
| Spring Type | DebonAir |
| Stanchions Diameter | 35mm |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
Select Title
From $186.00
Original: $531.42
-65%RockShox Reba Gold 3P Crown B1—
$531.42
$186.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Premium performance at an unbeatable price. Featuring an air spring inspired by SID, an XC-tuned Isolator damper, and a sleek 35mm chassis, Reba Gold delivers top-tier capability without breaking the bank.
- SRAM Model ID: FS-REBA-GLD-B1
Attributes
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| Brake Type | Disc |
| Crown Material | Aluminum |
| Damping | Isolator RL |
| Damping Adjustments | External rebound, 3 position comp (open/pedal/lock) |
| e-Bike approved | Yes |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Maximum Rotor Size | 200mm |
| Maximum Tire Width | 81mm |
| Primary Color | Black |
| Rake | 44mm |
| Spring Adjustments | Air pressure, Bottomless tokens |
| Spring Type | DebonAir |
| Stanchions Diameter | 35mm |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Steerer Tube Material | Aluminum |























