
1 / 96
RockShox Lyrik Ultimate E1
- Light where it counts and ruthless on the descents. The LinearXL air spring delivers a coil-like ride—supple off the top, supportive through the mid-stroke, and backed by Adjustable Bottom Out (ABO) for confident end-stroke control. ButterWagonTech ensures a constant supply of oil to the bushings, reducing friction, and maintaining smooth performance throughout the entire service interval.
- LinearXL air spring backed by Adjustable Bottom Out (ABO) for end-stroke control
- ButterWagonTech ensures a constant supply of oil to the bushings
- Charger 3.2 damper achieves virtually silent performance
- ButterCups technology block 20% of high-frequency “trail chatter” to reduce hand and arm fatigue
- SRAM Model ID: FS-LYRK-ULT-E1
Attributes
| Brake Type | Disc |
| Damping | Charger 3.2 RC2 W/ButterCups |
| Damping Adjustments | Extl begin stroke rebnd, low speed comp, high speed comp |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 44mm |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 70mm |
| Spring Adjustments | Air pressure, Bottomless tokens |
| Spring Type | Linear XL W/ButterCup |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Stanchions Diameter | 35mm |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| e-Bike approved | Yes |
Select Title
From $470.77
Original: $1,345.05
-65%RockShox Lyrik Ultimate E1—
$1,345.05
$470.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Light where it counts and ruthless on the descents. The LinearXL air spring delivers a coil-like ride—supple off the top, supportive through the mid-stroke, and backed by Adjustable Bottom Out (ABO) for confident end-stroke control. ButterWagonTech ensures a constant supply of oil to the bushings, reducing friction, and maintaining smooth performance throughout the entire service interval.
- LinearXL air spring backed by Adjustable Bottom Out (ABO) for end-stroke control
- ButterWagonTech ensures a constant supply of oil to the bushings
- Charger 3.2 damper achieves virtually silent performance
- ButterCups technology block 20% of high-frequency “trail chatter” to reduce hand and arm fatigue
- SRAM Model ID: FS-LYRK-ULT-E1
Attributes
| Brake Type | Disc |
| Damping | Charger 3.2 RC2 W/ButterCups |
| Damping Adjustments | Extl begin stroke rebnd, low speed comp, high speed comp |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 44mm |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 70mm |
| Spring Adjustments | Air pressure, Bottomless tokens |
| Spring Type | Linear XL W/ButterCup |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Stanchions Diameter | 35mm |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| e-Bike approved | Yes |























