
1 / 10
RockShox Lyrik Flight Attendant E1
- Any trail, any time. Light where it counts and ruthless on the descents. With Flight Attendant on board, Lyrik Ultimate is unrivaled—its improved algorithm personalizes every adjustment to your preferences, terrain, and effort, so you can charge without hesitation.
- LinearXL air spring backed by Adjustable Bottom Out (ABO) for end-stroke control
- ButterWagonTech ensures a constant supply of oil to the bushings, reducing friction and maintaining smooth performance throughout the entire service interval
- Flight Attendant Charger 3.2 damper provides riders with race-winning efficiency and control and achieves virtually silent performance, keeping riders focused on the trail
- ButterCups technology block 20% of high-frequency “trail chatter” to reduce hand and arm fatigue
- SRAM Model ID: FS-LYRK-UFA-E1
Attributes
| Brake Type | Disc |
| Damping | Charger 3.2 Flight Attendant W/ButterCups |
| Damping Adjustments | Extl rebnd, E-cont. LS comp and 3 pos comp (open/pedal/firm) |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 44mm |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 70mm |
| Spring Adjustments | Air pressure, Bottomless tokens |
| Spring Type | Linear XL W/ButterCup |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Travel | 160mm |
| Wheel Diameter | 29'' |
| Stanchions Diameter | 35mm |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| e-Bike approved | Yes |
Select Title
From $634.96
Original: $1,814.16
-65%RockShox Lyrik Flight Attendant E1—
$1,814.16
$634.96Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Any trail, any time. Light where it counts and ruthless on the descents. With Flight Attendant on board, Lyrik Ultimate is unrivaled—its improved algorithm personalizes every adjustment to your preferences, terrain, and effort, so you can charge without hesitation.
- LinearXL air spring backed by Adjustable Bottom Out (ABO) for end-stroke control
- ButterWagonTech ensures a constant supply of oil to the bushings, reducing friction and maintaining smooth performance throughout the entire service interval
- Flight Attendant Charger 3.2 damper provides riders with race-winning efficiency and control and achieves virtually silent performance, keeping riders focused on the trail
- ButterCups technology block 20% of high-frequency “trail chatter” to reduce hand and arm fatigue
- SRAM Model ID: FS-LYRK-UFA-E1
Attributes
| Brake Type | Disc |
| Damping | Charger 3.2 Flight Attendant W/ButterCups |
| Damping Adjustments | Extl rebnd, E-cont. LS comp and 3 pos comp (open/pedal/firm) |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 44mm |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 70mm |
| Spring Adjustments | Air pressure, Bottomless tokens |
| Spring Type | Linear XL W/ButterCup |
| Steerer Tube | 1-1/8''-1.5'' |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Travel | 160mm |
| Wheel Diameter | 29'' |
| Stanchions Diameter | 35mm |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| e-Bike approved | Yes |























