
Industry Nine Hydra 2 Grade S Wheel
- Designed to take the toughest abuse from DH to park to full power eMTBs
- 0.41 degress of engagement (878 points of contact)
- Approved for full power class 1 E-bikes
Attributes
| Hub Model | I9 Hydra 2 |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 32 |
| Rim External Width | 38mm |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Rim Internal Width | 30mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Grade S |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Stainless |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 29'' / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
Select Title
From $461.79
Industry Nine Hydra 2 Grade S Wheel—
$461.79
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Designed to take the toughest abuse from DH to park to full power eMTBs
- 0.41 degress of engagement (878 points of contact)
- Approved for full power class 1 E-bikes
Attributes
| Hub Model | I9 Hydra 2 |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 32 |
| Rim External Width | 38mm |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Rim Internal Width | 30mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Grade S |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Stainless |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 29'' / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |


















