
1 / 6
WeThePeople Hybrid
- Hybrid freecoaster laced up to the Logic rim
- Available as RSD or LSD, 9t driver
- Super lightweight freecoaster hub with Hybrid System internals
- Easily convertible into a cassette hub (all parts included)
- 33% lighter than a conventional clutch style freecoaster hub
- MAGNETIC PAWL RETENTION system
- Includes nylon hub guards
Attributes
| Axle Type | 14mm |
| Freehub Body | Freecoaster |
| Hub Model | WTP Hybrid |
| Hub Spacing | 110mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 35mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | WTP Logic |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
Select Title
From $92.35
Original: $263.87
-65%WeThePeople Hybrid—
$263.87
$92.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Hybrid freecoaster laced up to the Logic rim
- Available as RSD or LSD, 9t driver
- Super lightweight freecoaster hub with Hybrid System internals
- Easily convertible into a cassette hub (all parts included)
- 33% lighter than a conventional clutch style freecoaster hub
- MAGNETIC PAWL RETENTION system
- Includes nylon hub guards
Attributes
| Axle Type | 14mm |
| Freehub Body | Freecoaster |
| Hub Model | WTP Hybrid |
| Hub Spacing | 110mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 35mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | WTP Logic |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |


















