
1 / 3
Salt Plus HQ
- Fully heat treated chromoly with a 1pc steerer tube and a short 25mm offset
- 2.40'' tire clearance
- 1 piece CNC chromoly steerer tube and laser cut chromoly dropouts
- Reduced weight and improved tapered blade design
- Integrated crown race, designed for integrated (45° bearing)
- Redesigned stronger steerer tube with M24 alloy topcap
Attributes
| Axle/Hub spacing | 10x100mm |
| Fork Weight | 1047g |
| Material | Cr-Mo |
| Maximum Tire Width | 2.4'' |
| Primary Color | Black |
| Rake | 26mm |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Steerer Tube Material | Cr-Mo |
| Wheel Diameter | 20'' |
$60.29
Original: $172.25
-65%Salt Plus HQ—
$172.25
$60.29Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Fully heat treated chromoly with a 1pc steerer tube and a short 25mm offset
- 2.40'' tire clearance
- 1 piece CNC chromoly steerer tube and laser cut chromoly dropouts
- Reduced weight and improved tapered blade design
- Integrated crown race, designed for integrated (45° bearing)
- Redesigned stronger steerer tube with M24 alloy topcap
Attributes
| Axle/Hub spacing | 10x100mm |
| Fork Weight | 1047g |
| Material | Cr-Mo |
| Maximum Tire Width | 2.4'' |
| Primary Color | Black |
| Rake | 26mm |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Steerer Tube Material | Cr-Mo |
| Wheel Diameter | 20'' |























