
WeThePeople Helix
- Helix hub and Logic rim
- Includes x2 nylon/fibreglass hub guards
Attributes
| Axle Type | 10mm |
| Hub Model | WTP Helix |
| Hub Spacing | 100mm |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 35mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | WTP Logic |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
$60.29
Original: $172.25
-65%WeThePeople Helix—
$172.25
$60.29Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Helix hub and Logic rim
- Includes x2 nylon/fibreglass hub guards
Attributes
| Axle Type | 10mm |
| Hub Model | WTP Helix |
| Hub Spacing | 100mm |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 35mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | WTP Logic |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |


















