
Fox 36 Factory - GRIP X - 29in / 160mm / Shiny Black
THE UNDISPUTED ALL-MOUNTAIN CHAMPION
The FOX 36 Factory GRIP X is purpose-built for aggressive all-mountain riders who demand precision and confidence on the descents. With 160mm of travel and the trail-optimized GRIP X damper, this fork delivers butter-smooth control and effortless adjustability. Finished in Shiny Orange, it doesn’t just perform at the highest level—it turns heads while doing it.
| Specification | Detail |
|---|---|
| Wheel size | 29" |
| Travel | 160mm |
| Damper | Grip X |
| Damper controls | HSC, LSC, LSR |
| Series | Factory |
| Chassis | Standard |
| Axle | Kabolt-X 110 |
| Rake | 44mm |
| Steerer | 1.5 tapered |
| Upper tube finish | Kashima |
| Air channels | Yes |
| Bleeders | Yes |
| Floating axle | Yes |
| Rotor size | 180 direct Post Mount (compatible up to 230mm) |
| Mud guard mount | Optional FOX 36/38 mud guard with sturdy 4-point direct-mount attachment |
| Air spring | FLOAT EVOL |
| Starting weight | 1929g (36, 29", F-S, 160mm, Grip X, Kabolt X) |
| Part number | 910-21-291 |
| Model year | 2025 |
*Weight based on 36, 29", Factory Series, 160mm travel, Grip X damper, Kabolt X axle
Original: $1,128.08
-65%$1,128.08
$394.83Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
THE UNDISPUTED ALL-MOUNTAIN CHAMPION
The FOX 36 Factory GRIP X is purpose-built for aggressive all-mountain riders who demand precision and confidence on the descents. With 160mm of travel and the trail-optimized GRIP X damper, this fork delivers butter-smooth control and effortless adjustability. Finished in Shiny Orange, it doesn’t just perform at the highest level—it turns heads while doing it.
| Specification | Detail |
|---|---|
| Wheel size | 29" |
| Travel | 160mm |
| Damper | Grip X |
| Damper controls | HSC, LSC, LSR |
| Series | Factory |
| Chassis | Standard |
| Axle | Kabolt-X 110 |
| Rake | 44mm |
| Steerer | 1.5 tapered |
| Upper tube finish | Kashima |
| Air channels | Yes |
| Bleeders | Yes |
| Floating axle | Yes |
| Rotor size | 180 direct Post Mount (compatible up to 230mm) |
| Mud guard mount | Optional FOX 36/38 mud guard with sturdy 4-point direct-mount attachment |
| Air spring | FLOAT EVOL |
| Starting weight | 1929g (36, 29", F-S, 160mm, Grip X, Kabolt X) |
| Part number | 910-21-291 |
| Model year | 2025 |
*Weight based on 36, 29", Factory Series, 160mm travel, Grip X damper, Kabolt X axle























