
1 / 2
Wheel Shop Fat Bike - 26'' - 70mm
- Rims: EVO JP73 26''
- ETRTO 559-73
- Inner width: 73mm
- Disc Brake Only
- Drilled for Schrader valve
- 32 holes
Front hub: Novatec D201SB
- 15x150mm (Axle not included)
- 6-Bolt Disc Mount
- Sealed cartridge bearings (x2)
Rear hub: Novatec D202SB 12x197mm
- Axle not included
- 6-Bolt Disc Mount
- Sealed cartridge bearings (x5)
- Compatible with 8-11 speed MTB (12 speed HG with 1.85mm spacer, not included)
Assembled in North America by experienced wheelbuilders with Sapim stainless steel spokes (Black) and 14mm Brass Polyax Nipples (Black)
Attributes
| Axle Type | 12mm TA |
| Depth | 20mm |
| Freehub Body | Shimano HG |
| Hub Model | Novatec D202SB |
| Hub Spacing | 197mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Single wall |
| Rim Drilling | F: 21, R: 24 |
| Rim inner width range | 45mm+ |
| Rim Internal Width | 70mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Evo JP73 |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Sapim |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 26'' / 559 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel Weight | 1676g |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
$89.79
Original: $256.54
-65%Wheel Shop Fat Bike - 26'' - 70mm—
$256.54
$89.79Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Rims: EVO JP73 26''
- ETRTO 559-73
- Inner width: 73mm
- Disc Brake Only
- Drilled for Schrader valve
- 32 holes
Front hub: Novatec D201SB
- 15x150mm (Axle not included)
- 6-Bolt Disc Mount
- Sealed cartridge bearings (x2)
Rear hub: Novatec D202SB 12x197mm
- Axle not included
- 6-Bolt Disc Mount
- Sealed cartridge bearings (x5)
- Compatible with 8-11 speed MTB (12 speed HG with 1.85mm spacer, not included)
Assembled in North America by experienced wheelbuilders with Sapim stainless steel spokes (Black) and 14mm Brass Polyax Nipples (Black)
Attributes
| Axle Type | 12mm TA |
| Depth | 20mm |
| Freehub Body | Shimano HG |
| Hub Model | Novatec D202SB |
| Hub Spacing | 197mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Single wall |
| Rim Drilling | F: 21, R: 24 |
| Rim inner width range | 45mm+ |
| Rim Internal Width | 70mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Evo JP73 |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Sapim |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 26'' / 559 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel Weight | 1676g |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |


















