
Salt Plus EX
- 2.40'' tire clearance
- Super strong butted 2pc chromoly steerer tube
- M24 steel topcap
- Short 28mm offset and hydroformed legs
Attributes
| Axle/Hub spacing | 10x100mm |
| Fork Weight | 1148g |
| Material | Cr-Mo |
| Maximum Tire Width | 2.4'' |
| Primary Color | Black |
| Rake | 28mm |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Steerer Tube Material | Cr-Mo |
| Wheel Diameter | 20'' |
$38.48
Original: $109.94
-65%Salt Plus EX—
$109.94
$38.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 2.40'' tire clearance
- Super strong butted 2pc chromoly steerer tube
- M24 steel topcap
- Short 28mm offset and hydroformed legs
Attributes
| Axle/Hub spacing | 10x100mm |
| Fork Weight | 1148g |
| Material | Cr-Mo |
| Maximum Tire Width | 2.4'' |
| Primary Color | Black |
| Rake | 28mm |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Steerer Tube Material | Cr-Mo |
| Wheel Diameter | 20'' |























