
1 / 6
Salt Everest Cassette
- SaltPlus Summit double wall rim and a fully sealed rear hub with a 9t driver
- Includes rim tape
Attributes
| Axle Type | 14mm |
| Freehub Body | BMX Cassette |
| Hub Model | Salt Everest |
| Hub Spacing | 110mm |
| Position | Rear |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 36mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Salt Plus Summit |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
Select Title
From $55.16
Original: $157.59
-65%Salt Everest Cassette—
$157.59
$55.16Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- SaltPlus Summit double wall rim and a fully sealed rear hub with a 9t driver
- Includes rim tape
Attributes
| Axle Type | 14mm |
| Freehub Body | BMX Cassette |
| Hub Model | Salt Everest |
| Hub Spacing | 110mm |
| Position | Rear |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 36mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Salt Plus Summit |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |


















