
ENVE Compact Road Di2 Handlebar
Full carbon fiber road handlebar with thoughtful ergonomics highlighted by a short reach shallow drop geometry, and full electronic groupset compatibility.
Specifications
| COMPACT BAR | MEASUREMENTS |
|---|---|
| Material | Carbon Fiber |
| Di2 Compatible | Yes |
| Width C to C in Hoods | 38cm, 40 cm, 42 cm, 44 cm, 46cm |
| Width C to C in Drops | 40cm, 42 cm, 44 cm, 46 cm, 48cm |
| Reach | 79 mm |
| Drop/Rise | 127 mm |
| Clamp Diameter | 31.8 |
| Torque Spec: Face Plate | 5.5Nm |
| Torque Spec: Controls | 6Nm-8Nm |
| Weight | 38 cm - 212g, 40 cm - 216g; 42 cm - 220g; 44 cm - 229g 47 cm - 230g |
Original: $395.82
-65%$395.82
$138.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Full carbon fiber road handlebar with thoughtful ergonomics highlighted by a short reach shallow drop geometry, and full electronic groupset compatibility.
Specifications
| COMPACT BAR | MEASUREMENTS |
|---|---|
| Material | Carbon Fiber |
| Di2 Compatible | Yes |
| Width C to C in Hoods | 38cm, 40 cm, 42 cm, 44 cm, 46cm |
| Width C to C in Drops | 40cm, 42 cm, 44 cm, 46 cm, 48cm |
| Reach | 79 mm |
| Drop/Rise | 127 mm |
| Clamp Diameter | 31.8 |
| Torque Spec: Face Plate | 5.5Nm |
| Torque Spec: Controls | 6Nm-8Nm |
| Weight | 38 cm - 212g, 40 cm - 216g; 42 cm - 220g; 44 cm - 229g 47 cm - 230g |


















