
1 / 2
Eclat E440 / Cortex Evo CS
Attributes
| Axle Type | 14mm |
| Depth | 16mm |
| Freehub Body | BMX Cassette |
| Hub Model | Eclat Cortex Evo CS |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 34mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Eclat E440 |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
Select Title
From $249.21
Eclat E440 / Cortex Evo CS—
$249.21
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Attributes
| Axle Type | 14mm |
| Depth | 16mm |
| Freehub Body | BMX Cassette |
| Hub Model | Eclat Cortex Evo CS |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 34mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Eclat E440 |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |


















