HomeStore
Wheel Shop Evo Tour 19 Black/ Formula FM-21-QR, Wheel, Front, 27.5'' / 584, Holes: 36, QR, 100mm, Rim

1 / 3
Wheel Shop Evo Tour 19 Black/ Formula FM-21-QR, Wheel, Front, 27.5'' / 584, Holes: 36, QR, 100mm, Rim
- Evo Tour 19 27.5'' double wall rim - Black
- Inner Rim Width: 19 mm
- Rim Height: 20 mm
- Pin joint construction
- No Eyelets
- Schrader valve
- 36 holes
- Stainless steel spokes - Silver
Attributes
| Axle Type | QR |
| Depth | 20mm |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Internal Width | 19mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Evo Tour 19 |
| Skewers Included | Yes |
| Spoke Type | Sapim |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 27.5'' / 584 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
Select Title
From $65.96
Wheel Shop Evo Tour 19 Black/ Formula FM-21-QR, Wheel, Front, 27.5'' / 584, Holes: 36, QR, 100mm, Rim—
$65.96
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Evo Tour 19 27.5'' double wall rim - Black
- Inner Rim Width: 19 mm
- Rim Height: 20 mm
- Pin joint construction
- No Eyelets
- Schrader valve
- 36 holes
- Stainless steel spokes - Silver
Attributes
| Axle Type | QR |
| Depth | 20mm |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Internal Width | 19mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Evo Tour 19 |
| Skewers Included | Yes |
| Spoke Type | Sapim |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 27.5'' / 584 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |


















