
1 / 4
Delta Comfort Race Shorty
- Short nose accomidates a more aggressive riding position.
- Cutout channel improves blood flow for lasting comfort.
- Reflective printing on nose and rear of saddle for added visibility
- Weight: .71lb. / 320g
- Dimensions: 9.7'' x 6.3'' / 245mm x 160mm
Attributes
| Color | Black/Grey |
| Cut Out | Yes |
| Gender | Unisex |
| Primary Color | Grey |
| Rail Material | Steel |
| Saddle Cover Material | Synthetic |
| Saddle Dimensions | 245 x 160mm |
| Saddle Weight | 320g |
$58.63
Delta Comfort Race Shorty—
$58.63
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Short nose accomidates a more aggressive riding position.
- Cutout channel improves blood flow for lasting comfort.
- Reflective printing on nose and rear of saddle for added visibility
- Weight: .71lb. / 320g
- Dimensions: 9.7'' x 6.3'' / 245mm x 160mm
Attributes
| Color | Black/Grey |
| Cut Out | Yes |
| Gender | Unisex |
| Primary Color | Grey |
| Rail Material | Steel |
| Saddle Cover Material | Synthetic |
| Saddle Dimensions | 245 x 160mm |
| Saddle Weight | 320g |























