
1 / 4
BBB Cycling BSD-121 SoftShape Active
- Large anatomic cut-out provides pressure relief in the pubic area
- Super soft Memory foam for ultimate comfort
- Polypropylene (PP) shell with integrated bumpers for extra protection
- Durable two-tone synthetic leather cover
Attributes
| Gender | Unisex |
| Color | Black |
| Primary Color | Black |
| Cut Out | Yes |
| Saddle Cover Material | Synthetic leather |
| Saddle Dimensions | 265 x 170mm |
| Rail Material | Cr-Mo |
| Saddle Weight | 530g |
$21.80
Original: $62.30
-65%BBB Cycling BSD-121 SoftShape Active—
$62.30
$21.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Large anatomic cut-out provides pressure relief in the pubic area
- Super soft Memory foam for ultimate comfort
- Polypropylene (PP) shell with integrated bumpers for extra protection
- Durable two-tone synthetic leather cover
Attributes
| Gender | Unisex |
| Color | Black |
| Primary Color | Black |
| Cut Out | Yes |
| Saddle Cover Material | Synthetic leather |
| Saddle Dimensions | 265 x 170mm |
| Rail Material | Cr-Mo |
| Saddle Weight | 530g |























