
1 / 8
Eclat Bondi/Shift Rear
- Shift Freecoaster with Hybrid System internals
- Converts to cassette hub by adding the (included) springs
- x2 nylon hub guards
- Stainless steel spokes, black nipples
- Rim tape included
- Hand built
Attributes
| Axle Type | 14mm |
| Depth | 19mm |
| Freehub Body | Freecoaster |
| Hub Model | Eclat Shift |
| Hub Spacing | 110mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 38mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Eclat Bondi |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
Select Title
From $315.18
Eclat Bondi/Shift Rear—
$315.18
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Shift Freecoaster with Hybrid System internals
- Converts to cassette hub by adding the (included) springs
- x2 nylon hub guards
- Stainless steel spokes, black nipples
- Rim tape included
- Hand built
Attributes
| Axle Type | 14mm |
| Depth | 19mm |
| Freehub Body | Freecoaster |
| Hub Model | Eclat Shift |
| Hub Spacing | 110mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 38mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Eclat Bondi |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |


















