
1 / 2
Eclat Bondi / Cortex Evo FC
- Cortex EVO Freecoaster with x2 nylon hub guards
- stainless steel spokes, black nipples
- rim tape included
Attributes
| Axle Type | 14mm |
| Depth | 19mm |
| Freehub Body | BMX Cassette |
| Hub Model | Eclat Cortex Evo FC |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 38mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Eclat Bondi |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
Select Title
From $267.47
Eclat Bondi / Cortex Evo FC—
$267.47
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Cortex EVO Freecoaster with x2 nylon hub guards
- stainless steel spokes, black nipples
- rim tape included
Attributes
| Axle Type | 14mm |
| Depth | 19mm |
| Freehub Body | BMX Cassette |
| Hub Model | Eclat Cortex Evo FC |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum - Welded |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 38mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Eclat Bondi |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 20'' / 406 |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |


















