
SDG Components Bel-Air V3 Terra Firma
- This exclusive Bel-Air V3 collaboration is our first-ever with renowned artist and MTB junkie, Johan Johnston from Hasie & The Robots.
- The design features Johan’s unique artistic touch, combining vibrant colors with a modern, artistic twist on camouflage.
- Slight rear rise platform delivers optimum power and comfort from the seated position.
Hidden cutout relief under the base.
- Hidden cutout relief under the base.
- Free float comfort flex enhances pedaling efficiency while reducing pressure.
- Nose float platform features wider nose to aid in climbing.
- Light-Weight injection molded EVA foam.
- 3-piece Kevlar cover with Haise & Robots unique design.
- Traditional base and bumpers.
Attributes
| Color | Hasie Olive |
| Cut Out | Yes |
| e-Bike approved | Yes |
| Gender | Unisex |
| Intended Use | MTB |
| Primary Color | Green |
| Rail Material | Lux-Alloy |
| Saddle Cover Material | Microfiber |
| Saddle Dimensions | 260 x 140mm |
| Saddle Weight | 295g |
$33.25
Original: $94.99
-65%SDG Components Bel-Air V3 Terra Firma—
$94.99
$33.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- This exclusive Bel-Air V3 collaboration is our first-ever with renowned artist and MTB junkie, Johan Johnston from Hasie & The Robots.
- The design features Johan’s unique artistic touch, combining vibrant colors with a modern, artistic twist on camouflage.
- Slight rear rise platform delivers optimum power and comfort from the seated position.
Hidden cutout relief under the base.
- Hidden cutout relief under the base.
- Free float comfort flex enhances pedaling efficiency while reducing pressure.
- Nose float platform features wider nose to aid in climbing.
- Light-Weight injection molded EVA foam.
- 3-piece Kevlar cover with Haise & Robots unique design.
- Traditional base and bumpers.
Attributes
| Color | Hasie Olive |
| Cut Out | Yes |
| e-Bike approved | Yes |
| Gender | Unisex |
| Intended Use | MTB |
| Primary Color | Green |
| Rail Material | Lux-Alloy |
| Saddle Cover Material | Microfiber |
| Saddle Dimensions | 260 x 140mm |
| Saddle Weight | 295g |























