
SDG Components Bel-Air V3 Sensus Diamond Saddle
- In collaboration with Cam Zink and the Sensus crew, this saddle is the perfect blend of comfort, performance and style.
- The Bel-Air V3 Sensus is enhanced with a classy diamond stitched cover and embossed logos.
- Slight rear rise platform delivers optimum power and comfort from the seated position.
- Hidden cutout relief under the base.
- Free float comfort flex enhances pedaling efficiency while reducing pressure.
- Nose float platform features wider nose to aid in climbing.
- Air foam provides plush comfort.
- Unique cover construction with special foam underlay is used to raise the diamond stitching for a unique look.
- Traditional base and bumpers.
Attributes
| Color | Cream |
| Cut Out | No |
| e-Bike approved | Yes |
| Gender | Unisex |
| Intended Use | MTB |
| Primary Color | White |
| Rail Material | Lux-Alloy |
| Saddle Cover Material | Microfiber |
| Saddle Dimensions | 260 x 140mm |
| Saddle Weight | 275g |
$94.99
SDG Components Bel-Air V3 Sensus Diamond Saddle—
$94.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- In collaboration with Cam Zink and the Sensus crew, this saddle is the perfect blend of comfort, performance and style.
- The Bel-Air V3 Sensus is enhanced with a classy diamond stitched cover and embossed logos.
- Slight rear rise platform delivers optimum power and comfort from the seated position.
- Hidden cutout relief under the base.
- Free float comfort flex enhances pedaling efficiency while reducing pressure.
- Nose float platform features wider nose to aid in climbing.
- Air foam provides plush comfort.
- Unique cover construction with special foam underlay is used to raise the diamond stitching for a unique look.
- Traditional base and bumpers.
Attributes
| Color | Cream |
| Cut Out | No |
| e-Bike approved | Yes |
| Gender | Unisex |
| Intended Use | MTB |
| Primary Color | White |
| Rail Material | Lux-Alloy |
| Saddle Cover Material | Microfiber |
| Saddle Dimensions | 260 x 140mm |
| Saddle Weight | 275g |























