
1 / 12
WeThePeople Battleship
- Fully CNC steerer
- Internally and externally butted
- Integrated crown race designed to work with integrated headsets with a 45° bearing
- Tapered triple butted fork blades
Attributes
| Axle/Hub spacing | 10x100mm |
| Fork Weight | 1022g |
| Material | Cr-Mo |
| Maximum Tire Width | 2.4'' |
| Steer Tube Length | 170mm |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Steerer Tube Material | Cr-Mo |
| Wheel Diameter | 20'' |
Select Title
From $69.27
Original: $197.90
-65%WeThePeople Battleship—
$197.90
$69.27Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Fully CNC steerer
- Internally and externally butted
- Integrated crown race designed to work with integrated headsets with a 45° bearing
- Tapered triple butted fork blades
Attributes
| Axle/Hub spacing | 10x100mm |
| Fork Weight | 1022g |
| Material | Cr-Mo |
| Maximum Tire Width | 2.4'' |
| Steer Tube Length | 170mm |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Steerer Tube Material | Cr-Mo |
| Wheel Diameter | 20'' |























