
WeThePeople Audio 22'' Rear wheel
- Rim: WTP 22“ Logic rim, 36h, sleeved
- Salt EX cassette hub, sealed bearings, 14mm crmo axle
- Sealed bearing 9t cassette hub
Attributes
| Axle Type | 14mm |
| Freehub Body | BMX Cassette |
| Hub Model | Salt EX |
| Hub Spacing | 110mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 35mm |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | WTP Logic |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 22'' |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |
$190.57
WeThePeople Audio 22'' Rear wheel—
$190.57
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Rim: WTP 22“ Logic rim, 36h, sleeved
- Salt EX cassette hub, sealed bearings, 14mm crmo axle
- Sealed bearing 9t cassette hub
Attributes
| Axle Type | 14mm |
| Freehub Body | BMX Cassette |
| Hub Model | Salt EX |
| Hub Spacing | 110mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Aluminum |
| Rim Drilling | 36 |
| Rim External Width | 35mm |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | WTP Logic |
| Spoke Type | J-Bend |
| Valve | Schrader |
| Wheel Diameter/ISO | 22'' |
| Wheel Tire Type | Clincher |
| Wheel-Brake Comp. | Rim |


















