
Wheel Shop Alex MD19 - Shimano MT400/M4050 29''
- High quality entry-level 29'' MTB disc brake wheelset
- 15 x 100mm thru axle front and choice of MT400 12 x 142mm thru axle or M4050 135mm quick release rear wheel
- Tubeless-ready Alex MD19 rim is strong and lightweight (500g)
- Shimano MT400 and M4050 hubs feature adjustable cup-and-cone bearings, aluminum front axle and steel rear axle for a perfect blend of toughness, lightness, durability and reliability
- Fast engagement MT400 rear hub with more than 36 point of engagement
- 32 black stainless steel spokes and brass nipples for long term reliability
- Shimano HG freehub body, compatible with most 8 to 10 speed cassettes and some 11 and 12 speed MTB cassettes. See ''Documents and links'' for more details on compatibility.
Attributes
| Axle Type | 12mm TA |
| Depth | 17mm |
| Freehub Body | Shimano HG |
| Hub Model | Shimano FH-MT400 |
| Hub Spacing | 142mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | F: 21, R: 24 |
| Rim External Width | 25.2mm |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Internal Width | 20mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Alex MD19 |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Stainless Black |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 29'' / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Compatible |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
$125.33
Wheel Shop Alex MD19 - Shimano MT400/M4050 29''—
$125.33
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- High quality entry-level 29'' MTB disc brake wheelset
- 15 x 100mm thru axle front and choice of MT400 12 x 142mm thru axle or M4050 135mm quick release rear wheel
- Tubeless-ready Alex MD19 rim is strong and lightweight (500g)
- Shimano MT400 and M4050 hubs feature adjustable cup-and-cone bearings, aluminum front axle and steel rear axle for a perfect blend of toughness, lightness, durability and reliability
- Fast engagement MT400 rear hub with more than 36 point of engagement
- 32 black stainless steel spokes and brass nipples for long term reliability
- Shimano HG freehub body, compatible with most 8 to 10 speed cassettes and some 11 and 12 speed MTB cassettes. See ''Documents and links'' for more details on compatibility.
Attributes
| Axle Type | 12mm TA |
| Depth | 17mm |
| Freehub Body | Shimano HG |
| Hub Model | Shimano FH-MT400 |
| Hub Spacing | 142mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | F: 21, R: 24 |
| Rim External Width | 25.2mm |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Internal Width | 20mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | Alex MD19 |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Stainless Black |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 29'' / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Compatible |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |


















